Çocuklarımıza Öğretmemiz Gereken 7 Şey!

Çocuklarımıza Öğretmemiz Gereken 7 Şey!

Çocuklarınızın gelecekte başarılı ve de mutlu olmasını istiyorsunuz değil mi? Onların okuldan öğrendikleriyle gelecekte bu bilgileri kullanmalarını istiyorsunuz ama ne yazık ki okul, çocuklarınıza gelecekte uğraş verecekleri şeylerle ilgili bilgi ve donanım vermiyor.  Günümüz de hobilerini işe çevirebilen ve yapmak istediği mesleği icra edebilen bireylere çok az rastlanıyor. İşte bu da teoriye çok fazla önem verilip pratiğe daha az önem verilmesinden kaynaklanıyor. Peki bu pratiği siz neden vermeyesiniz? Bu yazımızda, çocuğunuza öğretmenizi önerdiğimiz 7 maker işi faydalı maddeden bahsedeceğiz.

1) Fiş Takmak, Ampul Değiştirmek

Birkaç yıl evvel bu ve bunun gibi şeyler daha çok kız çocuklarımıza anlattığımız, erkek çocukların zaten bildiği, öğrendiği şeylerdi. Fakat işler değişti, artık çocuğunuzun cinsiyetine bakmaksızın bunları öğretmelisiniz çünkü daha öncede dediğim gibi okul bunları öğretmiyor. Fiş takmak, ampul satın alıp onu mevcut ampulle değiştirmek, bunlar çocuğunuz için ilk aşamada oldukça faydalı olabilir. Listemizdeki diğer işler için de iyi bir başlangıç olur.

2) Lehimlemek

Bir başka öğrenilmesi kolay olan şey ise lehimleme. Nedense lehimleme gözden kaçmış bir yetenek. Ancak doğru bilgilendirme ve doğru bilgiyle kendi radyonuzu bile kolayca yapabilirsiniz.

3) Multimetre

Eski radyo neden bozuldu? Bunu öğrenmenin tek bir yolu var, Multimetre! Akım ve voltajı ölçen bu alet, devrelerde ve kablo döşemede size yardımcı olabilir. Ancak çocuğunuzun güvenliğinden dolayı dikkatli kullanması için onu uyarmalısınız.

4) Bilgisayar Kurma

IMAC’ler, akıllı telefonlar, konsolların çağında, ”kendi bilgisayarımı kursam nolur yaa” deseniz birçok kişi sizinle aynı fikirde olabilir. Ancak çoğu “gamer”da size şiddetle karşı çıkar çünkü yeteri kadar güçlü ve hesaplı bir bilgisayar bulmak yerine onu kurmayı tercih ediyolar. Bir gamer için en iyi yol bu. Eğer çocuğunuz bir makinenin parçalarını çıkartıp geri takmayı anlıyabilir ve uygulayabilirse, onu kimse tutamaz.

5) Marangozluk Ve Metal Yapımı

Günümüz jenerasyonunun metal ve ahşap gibi maddelerden neler yapabiliceklerini görmeleri çok önemli, testereden tutun çekiçe kadar giden bu yolculuğa eminiz ki çocuklarınız bayılacaktır. Ufak kontraplak tabakalar ve ev tipi testerelerle balkonunuzda bile birşeyler yapmaya başlayabilirler.

6) İşletim Sistemi Kurma

Bilgisayar kurmayı çocuğunuza öğrettiğinizi varsayıyorum (ya da planlıyorsunuz) peki işletim sistemini ne yapacaksınız? En azından Windows’un bir kopyasını kurmaları gerekir zamanla veya Raspberry Pi’a OS (işletim sistemi) kurmak da oldukça işlerine yarayabilir.

7) Bu Siteyi Öğretmek

Yukarıda verdiklerimiz el becerisi olsa da bazı şeyleri online olarak da öğrenebilirsiniz. Youtube da yüzlerce video var ama tabi nereden başlayacağınızı planlamanız gerekiyor. Bununla ilgili ancak ben özellikle makersturkiye.com‘a bakmanızı öneriyorum. Deneylerden, basit maker araçlarının kurulumuna, yaş gruplarına göre hangi programların faydalı olabileceğine, bunun gibi onlarca bilim ve teknoloji ile ilgili yararlı içerikleri çok rahatlıkla bulabileceğiniz bir site. Bu site sayesinde çocuğunuz hem eğleniyor hem de öğreniyor.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis