Konuşma Engelliler İçin El Hareketlerini Yazıya ve Sese Çeviren Eldiven

Konuşma Engelliler İçin El Hareketlerini Yazıya ve Sese Çeviren Eldiven

Merhaba Arkadaşlar bu yazımda sizlere Sakarya Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bitirme Tezi olan projemi anlatacağım.Türkiye’de ve Dünya’da engellilerin sahip oldukları fiziksel işlev bozuklukları nedeniyle topluma tam anlamıyla katılmalarında sorunlar oluşmaktadır. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatına sınırlı ölçüde katılabilen engellilerin sınırları aşması, iletişimlerini ve hayatlarını kolaylaştırması için ’El Hareketlerini Yazıya ve Sese Çeviren Eldiven’  projesi yapılması amaçlanmıştır.Bu proje yapılırken işaret dili model alınmıştır. İşaret dili, işitme engellilerin kendi aralarında iletişim kurarken, el hareketlerini ve yüz mimiklerini kullanarak oluşturdukları görsel bir dildir.

Proje’de bir G/Ç kartı ve Processing/Wiring dilinin bir uygulamasını içeren geliştirme ortamından oluşan fiziksel programlama platformu olan Arduino Mega kartı kullanılmıştır. Arduino’nun bu proje’de tercih edilmesini sağlayan en önemli nedeni mikrodenetleyici konusunda detaylı bilgi sahibi olmayı gerektirmeden herkesin programlama yapabilmesini sağlayan Arduino kütüphaneleridir.Proje’de bir çok farklı arduino kütüphanesi kullanılmıştır.Projemiz iki kısımdan oluşmaktadır.

İlk kısım elimize giyeceğimiz eldivendir.Eldivenin üzerinde her parmak için ayrı ayrı Flex(esneklik)sensörleri bulunmaktadır.Flex(esneklik) sensörleri esnedikçe sensör üzerindeki dirençte artmaktadır.Flex sensörünün direnci metal pedler kıvrımın dışında olduğunda değişmektedir.Eldivenin üzerinde ayrıca bir adet eldivenin sağa,sola,aşağı,yukarı gibi konum değişikliklerinin ayırt edilmesi amacıyla IMU sensörünü de bulunmaktadır.Flex sensör ve IMU’dan alınan ortak verilere göre elimizin hareketi bir kelime olarak ikinci kısım olan Ekran ve Hoparlöre aktarılır.Kelime ekranda yazı olarak , hoparlörden ise ses olarak karşıdaki insana aktarılır.

Projenin ikinci kısmı Ekran ve Hoparlörden oluşmaktadır. Birinci kısımdaki sensörlerden gelen bilgilere göre bu kısımda çıkış işlemleri yapılmaktadır.Kelimeler ekranda yazı olarak,Hoparlörden ise ses olarak çıkmaktadır.Ses çıkarma işlemini yapabilmek için Sd Karta ihtiyacımız bulunmaktadır.Sd Karta kayıt ettiğimiz  .Wav uzantılı dosyalar sesnsörlerden gelen verilere göre çıkış vermektedir.

Proje Maliyet Hesabı

Konuşma Engelliler İçin El Hareketlerini Yazıya ve Sese Çeviren Eldiven projesinde temelde  sensörler ve mikroişlemci olmak üzere birçok araç ve gereç kullanılmıştır.Bu elemanlar kullanılırken maliyet minumum seviyede tutulmak istenmiştir.Aşağıda Projenin maliyet hesabı gösterilmiştir.

maliyet

 

 

Kaynak:roboturka.com


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis