Maker eğitimi nedir ?

Maker eğitimi nedir ?

Maker Hareketi (Maker Movement), dünyada hızla yayılan “kendin yap” kültürü ile teknolojinin birleşmesinden oluşan bir akımdır.

Bazı çocuklar bilgisayarda oyunlar oynuyor, bazıları ise oynamak yerine kodlamaya yapmayı tercih ediyorlar, teknolojik cihazlar ve hayatı kolaylaştıracak birçok farklı ürünleri üretebiliyorlar. İşte yeni endüstri devriminin yeni oyuncuları, maker çocuklar olacak...

Maker ile ilgilenen kişi sıfırdan hiç olmayan bir şeyi hayal edip üretebilir. Sensörlerle çalışan sistemlerde kurgulayabilir,kodlayabilir  çalıştırabilir. Bazen hepimizin ihtiyacı olan ama hiç aklımıza gelmemiş basit bir düzenek üretir...

Teknoloji ile “Kendin yap” kültürünün (DIY: do it yourself) birleşmesinden oluşan bu hareket, kişilerin tüketimden üretime geçmesi, yeni ürünler üretmesi, yaratıcılığını ve inovatif düşüncelerin ikullanması, aynı eğilimdeki diğer kişilerle bir araya gelmesi anlamını taşıyor. Maker Hareketi’nin öncülerinden, Make Magazine‘i çıkaran Maker Media’nın CEO’su Dale Doughert göre:

“Maker hareketi, öğrencileri eğitimi tüketen kişiler olmaktansa üreten kişiler olmaya davet ederek eğitimde dönüşümü sağlamalıdır. Öğrencilerin yaratıcılığı teşvik edilirse kendi kendilerini yönlendirebilen ve bağımsız öğrenen kişiler olabilirler. Öğrenciler 21. yüzyılda, Steve Jobs gibi değerli bulduğumuz insanlardaki yaratıcılığa ve eleştirel düşünmeye teşvik eden yeni bir tür eğitimin yaratılmasına aktif olarak katılabilirler. Maker ruhunun” temelinde rekabet yerine paylaşım, para yerine yetenek, yoğun ezber bilgi yerine deneyim vardır. ”   


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis