Maker Hareketinizi Canlandıracak 10 Madde!

Maker Hareketinizi Canlandıracak 10 Madde!

Dünyayı değiştirmeye hepimiz hazırız. İçimizde bir potansiyel var. Çünkü sizleri yetiştiren ebeveynler Köy Enstitüleri kültürünün kuşağından geliyor. Enstitülerde ziraattan tarıma, ev ekonomisinden el işine birçok ders bulunmaktaydı. İşte bugünün maker ruhu! Tek amacı “yapmak” eylemi üzerine olan dersler. Bu dersler sayesinde insanlar gündelik yaşamlarını kolaylaştıran ürünlerden tutun, aslında geri dönüştürülebilir yaşam odaklı birçok ürünle yaşam sürdürüyorlardı.

Bugünün maker felsefesi de öyle aslında. Elimizdeki malzemelere yeni ürünlerle anlam kazandırıp işe yarar bir mini bir icat yapmak. Bu icatları yaparken aslında hem anlam odaklı yaşamayı hem de sadece tüketerek değil yaşarken üreten konumda olarak yaşamayı kazanıyoruz. Bizlerde Makers Türkiye ekibi olarak bu yaşayan dinamik ruhu yansıtacak atölyelerle sizlere ulaşmaya çalışıyoruz. Sözel alanlarda çalışıyor olabilirsiniz ya da ev hanımı, doktor, ofis çalışanı bunların hiçbir önemi yok. Eğer yaşarken üretmek ürettiğinizi tüketmek istiyorsanız kendinize bir terapi gibi düşünebilirsiniz. Eğer bir çocuğa sahipseniz çocuğunuzun keşif arzusunu basit maker etkinlikleri ile geliştirebilirsiniz. Etkinlik önerileri için sitemizdeki diğer blogları incelemenizi tavsiye ederim.

  1. Etrafınızdaki sorunlara çözüm aramaya çalışın!

Tasarım odaklı düşünme üzerine yoğunlaşın. Bu yöntem daha yaratıcı olmanıza ve zorluklarla mücadele etmek için size yardımcı olacaktır.

  1. Basit ihtiyaç analizlerinizi çıkarın!

Yalın girişimcilik yöntemlerini inceleyebilirsiniz. Ya da Makers Türkiye’nin Girişimcilik atölyelerine katılabilirsiniz.

  1. Böyle olmaz dediğiniz fikirlerin peşinden koşun!

Ford otomobilin mucidi ve sahibi Henry Ford “müşterilere sorsaydım benden daha hızlı giden bir at isterlerdi” demiş. Zamanın üzerinde bir şey yapmaktan korkmayın. İhtiyacı bulun ve yapın!

  1. Unutmayın basit sorundan süper icat fikirleri çıkabilir!

Herkes 140 karakterlik bir mesaj atacak ve insanlar birbirini izleyecek. İşte yıllık geliri yaklaşık 30 milyar dolar olan Twitter’ın çıkış fikri bu. İlk seneler devamlı zarar etmesine rağmen ölçeklenebilen teknoloji girişimleri daha sonra hızla gelir üretebiliyor.

  1. Keşfetme arzunuzu sıcak tutmak güncel haberleri takip edin!

Elon Mask’ın dediği gibi “Kararlılık çok önemli. Vazgeçmeye zorlanmadığınız sürece vazgeçmemelisiniz.” Vazgeçişler tercihlerinizi belirlemesin bırakın hayalleriniz size eşlik etsin!

  1. Yanlış yapmaktan korkmayın!

Angry Birds 51. oyununda piyasada yerini aldı ve diğer 50 oyununun hiçbiri tutmadı.

  1. Deneme yanılmalarınızın her daim arzularınızı sıcak tutmasına izin verin!

Jason Fried’ın bir lafı vardır: Ne dediğiniz, düşündüğünüz ya da konuştuğunuz değil, ne yaptığınız önemlidir. Dev firmaların hepsi küçük garajlarda ve yatakhanelerde çıkıyorsa sizinki de çıkabilir. Önemli olan yapmaya hemen başlamak, yola koyulmak!

  1. Tüketme odağından çıkın, neyi nasıl üretebilirimi düşünün!

Sürdürülebilir yaşam için sizde dünyaya bir iyilik yapın. Bu konu için UNDP Türkiye Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri size ilham verebilir!

  1. Çözüm odaklı yaşayın!

Hayatı zorlaştırmak yerine çözümlerinizle kendinize ait bir dünya yaratmaktan korkmayın. Dünyayı mutlu etmek sizin elinizde!

  1. #sendeyap kültürüne inanın!

Ve bu akım için bizi takipte kalın! @makersturkiye  İlham verebilmek sizlerin bakış açılarınızla dünyayı değiştirmek  için eğitim programlarımızı takip edebilirsiniz.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis