Scratch ile Programlama Artık Çocuk Oyuncağı

Scratch ile Programlama Artık Çocuk Oyuncağı

Programlama nedir?

Programlama veya diğer adıyla yazılım, bilgisayarın donanımına nasıl davranacağını anlatan, bilgisayara yön veren komutlar, kelimeler, aritmetik işlemlerdir.

Programcılık temelde bir yaratıcılık etkinliğidir. Sanki LEGO parçalarıyla bir kale yapar gibi birbirine benzeyen parçaları kullanarak ortaya aslında hiçbirine benzemeyen yapılar oluşturursunuz. Bunu yaparken yapılan ilk şey kalenizin neye benzeyeceğini planlamakla başlar. Sonra inşaata başlarsınız. Kalenizin neye benzeyeceğini planlamak dediğimiz kısma matematikçiler ve programcılar algoritma adını verirler. Yani adım, adım düşünme.

Programcılık ile diğer yaratıcı etkinlik çalışmaları arasındaki en temel fark algoritma oluşturmaktır. Bu planlı olmaya ve elimizdeki hazır ancak düzene ihtiyaç duyan kodları belli bir plana göre düzenlemeye yardımcı olur.

Scratch ile Programlama Artık Çocuk Oyuncağı

Birçok veli ya da öğretmen, tamamen çocuklar ve gençler için tasarlanmış bir programlama dili olduğundan habersizler. Artık Scratch sayesinde çocuklar programlamayı öğrenecekler.

Günümüzde birçok velinin aklında şu soru var: Çocuğuma bilgisayar programlamayı nasıl öğretebilirim?

Bu konunun son yıllarda revaçta olmasının nedeni ise, yazılımcılık mesleğinin gittikçe popüler hale gelmesidir. İyi bir gelecek hayali velilerin programlama dillerine olan merakını arttırmış durumda. 

Bütün bunların dışında henüz çocukken öğretilecek bir programlama dili ve algoritma becerisi, ileride; matematiksel zekası kuvvetli, çözüm odaklı, analitik düşünebilen nesiller yetişmesine olanak sağlayacaktır.

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis