GELECEĞİN ÜRETİCİLERİ: MAKER ÇOCUK

GELECEĞİN ÜRETİCİLERİ: MAKER ÇOCUK

Maker çocuk, yeni nesil üretim için çabalayan, bir şey yok demeden kendileri yaratan çocuklardır. Çocuklar maker atölyelerinde yazılım öğreniyorlar. Yazılım, bilgisayar donanımına yön veren nasıl çalışması gerektiğini anlatan komutlar bütünüdür. Yazılım yazmayı öğrenmek için üst düzey bilişsel deneyimler yaşanması gereklidir. Yazılım dilleri bu tarz bir iş için hazırlanmış standartlardır. Yazılım dillerini öğrenmek ve öğretmek hep çok zor olmuştur ancak bu konuda yapılan son çalışmalar yazılımı kolaylaştırdı. Artık siyah ekranda saatlerce yazı yazılan ortamlardan, Scratch gibi sürükle bırak yapılan yazılım dillerine gelmiş bulunuyoruz. Bu tip dillerin en önemli özelliği yazım hatalarına (syntax error) izin vermemeleridir. Bu dillerde görsel ve işitsel projelerin yapılması daha kolaydır. Ayrıca öğrenilmesi de oldukça kolaydır.

Yazılım 1-2 yıllık yoğunlaştırılmış bir eğitimle çözülemez. Adeta çizim yapmaya benzer. Bir çocuk 2-3 yaşında çizim yapmaya başlarsa, çevresindeki nesneleri görüşü zamanla değişir ve çizim yapmadığında bile çizim yeteneğini geliştirmeye devam eder. Belirli motor becerileri ve deneyimi kazandığında ortaya oldukça iyi çizimler çıkarır. Bu yüzden programlama eğitimine 4-5 yaşında başlamak gerekir. Bunun amacı çocuğun bu sistemlere aşina olması sağlanıp, günlük hayattaki mekanizmaları anlayabilmesidir. Küçük yaşta bu farkındalığı kazanan çocuklar için programlama öğrenmek çok daha kolay olacaktır.

Programlamayı Scratch ile Öğrenecekler

Scratch programının  amaçları: Temel bilgisayar kullanımını ileri düzeye götürerek çocukların teknolojiden daha çok faydalanmasını sağlamaktır. Ayrıca scratch çocuklara yaratıcı olmak için gerekli olan ortamı sağlamaktadır. Teknolojideki  gelişmelerin daha geniş alanlara ulaşmasını sağlamaktır. Scratch da program kodları hazır olarak gelmektedir. Öğrencilere düşen görev görsel, grafik ve metinsel olarak tasarım yapmaktır. Bu sayede çocuklar kod ezberlemek zorunda kalmazlar. Scratch görsel , animasyon vb . materyalleri destekler ve bu sayede çocukların ilgisini çeker. Ayrıca paylaşım kolaylığı da sağlar. Hazırlanan projeler tüm kişilerle rahatlıkla paylaşılabilir. Scratch programının bir çok dil desteği bulunmaktadır. Herkes bu programı kullanabilir.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis