SUYU ELEKTROLİZ İLE AYRIŞTIRMA

SUYU ELEKTROLİZ İLE AYRIŞTIRMA

 

Bu konumuzda basit bir elektroliz nasıl yapılır bunu göreceğiz.Su bildiğimiz gibi H2O’dur yani 2 Hidrojen 1 Oksijen demektir. Kısa bir açıklama: Suyun doğru akım kullanılarak hidrojen ve oksijenlerine ayrılması işlemine elektroliz denmektedir.Suyun elektrolizi için, normal basınç ve sıcaklıkta, ideal olarak 1.23 volt yeterlidir. Tepkimenin yavaş olması ve başka nedenlerle, elektroliz işleminde daha yüksek gerilimlerde kullanılır.Peki nasıl yapacağız?

İlk önce kullanacağımız malzemeler:

  • 2 Adet Kurşun Kalem
  • Su Kabı
  • 9v Pil
  • Su

 

Peki nasıl yapacağız ?

Kurşun kalemlerin iki tarafını açıyoruz.Açtığımız kalemin bir tarafını pilin + kutupuna değdiriyoruz diğer tarafını da suya batırıyoruz.Diğer kalemi de – kutupuna değdirip suya batırıyoruz.

Kalemlerin ucundan çıkan kabarcıklar Hidrojen ve Oksijen atomlarıdır . Her su monekülünde 2 Hidrojen 1 Oksijen bulunduğu için kabarcığın çok çıktığı taraf hidrojen atomları orada demektedir.Peki nasıl böyle bir şey oluyor.

Bardaktaki su bir elektrik devresini tamamla­maktadır. Elektrik akımı, pilden çıkar, kurşunka­lem ucu ve su üzerinden diğer kurşunkalem ucuna ve tekrar geriye, pile doğru akar. İşte bu sırada su ayrıştırlır.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis