Yapım Alanlarına Biyoloji ve Sürdürülebilir Malzeme Getirmek

Yapım Alanlarına Biyoloji ve Sürdürülebilir Malzeme Getirmek

Her gün aklımı açmak için güvendiğim bir avuç twitter profili var. Bunlardan biri, San Jose, CA merkezli bir sanatçı ve öğretmen olan CorinneTakara , stüdyosunda çalıştığı ve garajından tasarım, biyoloji ve mühendislik odaklı, düzgünce The Nest adında bir yapımcı çalıştığı.

Materials Matter programlama ve The Nest'ten, çevre okuryazarlığı, tasarım düşüncesi ve doğal kaynakların akıllıca kullanımı üzerine odaklanan bir yapımcı alanı. Fotoğraf Corinne Okada Takara'nın izniyle

Halen, biyoteknolojinin gelecekteki uygulamalarını gösteren yıllık Biodesign Challenge'da bir grup gence destek veriyor .

Nest ekibi miselyum (mantarların büyümesini destekleyen dantelli, beyaz vejetatif kök yapısı) ve deniz yosunundan elde edilen agar kullanan biyoplastikler ve çözülebilir cerrahi iplikte kullanılan bir materyal olan chitin gibi hücresel materyallerle etkileyici ve sürdürülebilir tasarım araştırıyor kabuklular ve böceklerin dış iskeletlerinde ve miselyum mantarının dış kılıflarında.

Ekip, projelerinin birçoğunu “yemek tarifleri” olarak düzenliyor. Abajurlar, kaplar ve diğer formlar gibi moda nesnelere “misel tohumlu kabuğu” kullanarak bir substrat bileşiği yetiştiriyor ve iyileştiriyor; biyo plastiklerle eşsiz dökümler ve pres kalıp projeler üretiyorlar; fermente edilmiş çay içeceği olan kombucha'yı, kurutulabilen maya ve bakteri lastikli tabakasını "scoby" geliştirmek için geliştirip daha sonra proje malzemesi olarak ürettiler.

Kısmen bilim laboratuarı, kısmi sanatsal deney, doğal dünya ile kısmen göz açma deneyimi, bu GIY (kendin yetiştir) projeleri doğaya, süreçlerine ve özelliklerine ve organik malzemelerle bir şeyler inşa etme yeteneğimize odaklanıyor.

Daha fazla bağlam için, orijinal biyo-saldırı alanının kurucu ortağı BioCurious’in kurucularından Tito Jankowski’ye ulaştım; İklime odaklı bir danışman olan Impossible Labs'ı yönetiyor ve Corinne'nin lise öğrencileri ve Biodesign Challenge'daki çalışmaları için bir danışman olarak çalışıyor.

Tito, bu doğal malzeme araştırmaları için fonu, genom devrimini başlatmanın yanı sıra, biyolojiyi birleştiren Sentetik Biyoloji veya SynBio olarak bilinen dönüştürücü disiplini tanıtan insan genom projesinde yapılan devrim niteliğindeki araştırmanın bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. kimya ve hesaplama.

Materiom, Ecovative, Bolt Threads ve Memphis Meats gibi şirketlerden bahsetti, bunun gibi projelerin endüstriyel malzemeleri yeniden şekillendireceğini, giyim için yenilenebilir kaynak üreteceğini ve yeni gıda kaynakları ve hücresel protein sağlayacağını belirtti.

“Bu projelerde yaygın olan şey,” dedi Tito, “ve doğrudan Nest ekibiyle doğrudan ilgili olan, sürdürülebilirlik ve karbon ayakizimizi azaltmak ve daha iyi yaşamak, çalışmak ve işbirliği yapmak için daha iyi yollar desteklemek için biyolojik malzeme kullanmak için bir hırs odak noktasıdır. .”

Corinne, çalışmalarını Nest makerspace'de yinelemeli olarak, küçük grup çalışması ve uygulamalı sanatsal deneyimlerle geliştiriyor, bize doğal materyallerin organik (punto amaçlanmamış) ve özel ve kişisel uygulamaları olan yaratıcı projeler oluşturmak için nasıl kullanılacağını gösteriyor.

Her yerde biraz kir, belki biraz miselyum, tırnaklarının altında makerspace koordinatörleri ve meraklı uygulamalı öğrenciler lütfen dikkat edin.

Öğrencilere, NASA Mars 3D'nin basılmış bir yaşam alanı mücadelesinin dört finalistinin yanında yaşayan bir Kamerun musgumunun bir slaytını göstermeyi çok seviyorum. Modern tasarımlar, insanlığın geçmiş bina bilgisinden yerinde materyallerden ilham almıştır. Musgum konutu tasarım finalistlerinden biri gibi görünüyor. Bir musgum konutunun şekli, kendi kendini destekleyen bir toprak yapı için en iyi yük taşıma özelliklerine sahiptir. Cephedeki desenli damarlar sadece dekoratif değildir, aynı zamanda yağmur akışını yönlendirir. Yağmur akışı, yapıyı çökertmek yerine modeli vurgular. Bu yüzden mantar, bakteri ve solucanlara ek olarak, aynı zamanda yapımcı alanlarımıza çamur da eklememiz gerektiğini düşünüyorum. İleriye dönük olarak geriye doğru bakmalıyız.

Şu anki hücresel materyallere ve tasarıma odaklanmanızdan kişisel sanat ve komisyonlarınıza, kolaj, insan yapımı ve doğal materyaller, bir kimono, diyelim ki - geleneksel formlar ve nasıl kullanılacağı konusunda keskin, eğlenceli bir his harika bir kullanımı var. Sürecinde halka ve sanat eserleri. Bir sanatçı, yapımcı, topluluk üyesi olarak aranızda ortaya çıkan “diyalog” hakkında konuşabilir misiniz?

Çalışmalarım boyunca bu temaları gözlemlemenize çok sevindim. Çoğunlukla biyo materyaller veya Asya gıda ambalajı hurdaları kullanıyor olsam da, kimliğe ve merkeze dayalı konuşmalar beni şaşırtıyor. Sanat araştırmalarımın çoğu hibe ile finanse edildiğinden, çalışmalarımda kullandığım materyallerle insanları birleştiren halka açık atölye çalışmaları geliştirebiliyorum ve birlikte çalışabiliyoruz. Hızla değişen mahallelerimizde, daha derin bir topluluk duygusu oluşturmak için sürekli bir konuşma içinde olmamız gerektiğine inanıyorum ve bu iletişimin bir parçası olabilir. Farklı geçmişlerimizden, şimdiden ve büyüdüğümüz eserlerimizdeki eserler bizi yeni şekillerde birleştirince ortaya çıkan öykülerden geçmemize neden olabilir. Bu rekombinasyonu çok heyecan verici buluyorum. Bu kolajlaşma, hem tanıdık hem de şaşırtıcı olan kişisel ve ortak bir kimlik duygusunu aydınlatabilir.

Bir eğitimci, atölye lideri, mentor ve koç olarak sürekli olarak katılımcıları yeni yönlere yönlendirecek şekillerde provokasyonlar veya provokasyonlar başlatabilen deneyimler hayal ediyorsunuz - ideal olarak güven ve merakı arttıracak şekillerde.

Atölye çalışmaları nasıl tasarlanır? Örneğin, “Nasıl yapabiliriz” sorusunun özellikle kızları tasarım ve amaç hakkında karmaşık konuşmalara davet etmede etkili olduğunu söylemiştiniz.

Bir atölye çalışması tasarladığımda, insanların evdeki tartışmalarına katılacağını umduğum bir konuşma başlatıcı olarak çerçeveliyorum. İnsanları kendilerini ifade etmeleri için meşgul etmenin en iyi yolu, olayları açık uçlu tutmak ve bir etkinliğe yönelik doğru bir eser çıkarımının olmadığını onlara bildirmektir. Çoğunlukla, bir atölyede kullanılan bir teknoloji ya da ortamla öğrenme eğrisindeki katılımcıların hemen önünde yer alıyorum. Bu, birlikte bir soruya ve ortama verilen cevapları ve yaklaşımları araştırdığımız için gerçekten işbirliğine dayalı bir ortam yaratır. “Nasıl yapabiliriz?” Konuşmalarıyla daha fazla çeşitlilik çeken halka açık pop-up deneyimleri, insanlara toplumlarının problem çözme araç setinin bir parçası olarak kendi yaratıcılıklarına bakma konusunda güven verebilir.

Genellikle bir atölye projesinin nasıl ele alınacağına karar verirken, kızlar her biri farklı bir yaklaşımla dener ve daha sonra toplu keşiflerine dayanarak en iyi yönü tartışır ve birleştirir. Benden adım adım reçete dersi almayacaklarını biliyorlar ve bunun merak ve işbirliği becerilerini geliştirdiğini düşünüyorum. Sürecinde ilerledikçe yaptıkları işlem sırasında keşfettiklerini yüksek sesle paylaşıyorlar. Bir keşifin sonucu istedikleri veya bekledikleri şey değilse, tartışacakları ve nereye döneceklerine karar vereceklerdir. Başarısızlık anları başarısızlık değil, içine taşınacak yeni bir yön belirledikleri noktalar.

Biodesign Challenge ve Tito ile işiniz hakkında biraz daha ayrıntı verelim. Zorluk, STEM'deki eşitlikten sürdürülebilir gelecekleri hayal etmeye kadar pek çok önemli fikri kapsıyor.Takımın şu ana kadarki ilerlemesi ve bu çalışmanın gençler ve lise öğrencileri için sunduğu örneklerle ilgili neler paylaşabilirsiniz?

Bu yıl zorluk liselere açıldı. Genç yetişkin öğrenciler için biyo-tasarım seyahatlerine ihtiyaç vardır, çünkü acil çevresel sorunlarımıza yönelik çözümler, disiplinler arası karma keşifler yoluyla derin yeniliklere bağlı olacaktır.

Bu meseleleri bir sanat / tasarım açısından inceleyen genç gruplar, daha büyük ve daha küçük yaştaki biyo-tasarım konuşmaları için bir giriş noktası oluşturabilir.

Ekip kendilerine şu soruyu soruyor: Sürdürülebilirlik konularını eğlenceli, keşifçi yapan ve insanların ajans duygusu ve etraflarındaki doğa ile derin bağlantılarını genişleten eğlenceli ve ilgi çekici biyomateryal tasarım deneyimlerini nasıl geliştirebiliriz?

Bakteri selülozu elbise ile büyümüş miselyum bebek. Kombucha deri kültürünün artıkları ile basit moda kart etkinliği. Corinne Okada Takara'nın izniyle

Başlangıçta üç kategoriye (moda, yemek ve oyun) odaklandıktan sonra, Nest Makerspace ekibim oynamaya odaklanmayı ve kendin için bir oyuncak seti geliştirme hedefi olan GIY BioBuddies'i daralttı.

Biyomalzemeleri büyütmek ve kullanmak için düşük maliyetli, esnek ve eğlenceli tanıtımlar oluşturmayı hedefliyorlar. Kitlerinin, yerel kaynaklı doğal malzemeler ve atık akışı malzemeleri kullanarak bu deneyimlere erişilebilir, oyun tabanlı giriş noktaları sağlamasını istiyorlar.

Tito büyük bir akıl hocası ve seçtikleri biyolojik materyallerle çalışırken birkaç önemli şey düşünmeleri için onlara meydan okudu. Kombucha derisinin kısa malzeme ömrü göz önüne alındığında, bu planlı eskime için nasıl tasarlayabilirsiniz? Birisi yerel atıklara akış kitleri için hammadde olarak nasıl aktarabilir? Onlara talimatları eğlenceli ve basit yapmalarını ve belki de talimatlardaki numaralarla eşleşen çıkartmalarla sayı araçlarını kullanmalarını önerdi.

Yol boyunca bakteriyel selüloz yetiştiriyorlar, miselyum içeren substratları kalıp formlarına bastırıyorlar, 3D baskıyı araştırıyorlar, vakumlu oluşturuyorlar, parklardan doğal materyaller topluyorlar ve kurutma raflarını barındıran ve pişirme zamanlayıcılığına sahip bir biyomateryal inkübatör için potansiyel öngörüyorlar. saat ve dakika yerine günleri ve haftaları görüntüler.

Biodesign Challenge'ın vurguladığı bir özellik fikirleri test etmek ve hedef kullanıcı gruplarını fikir geliştirme yolu boyunca dahil etmektir. Bunu akılda tutarak, ekip bilgilerini oluşturmak için birçok anket ve çalıştay yapıyor.

Gelecek ay, 28 Nisan'da, Teknoloji İnovasyon Müzesi, Biyoteknik Laboratuvarı'nı ekibine açıyor, böylece kombucha deri faaliyetlerini yürütebiliyorlar: petri kabı kaleydoskop, Lego uyumlu kombucha deri kanatları ve kombucha deri kağıt bebekler. 13 Nisan'da Cupertino Dünya ve Arbor Günü Festivali'nde, ekip miselyum yaratık yetiştiricileri faaliyetlerini test edecek - çocuklar yaratık karışımlarını ve yetiştirilen miselyum formlarının temellerini eşleştirecek ve süslemek için yerel doğal malzemeler ekleyeceklerdir. Son dokunuş kapta bir filiz dikmektir.

Bu yetiştiriciler, Tinkercad'de oluşturdukları 3D baskı tasarımlarına dayanarak vakumlu şekillendirme kullanarak geri dönüşümlü süt sürahilerinden yapılan kızları vakumlu kalıplarda yetiştiriyorlar. Zaman kalırsa, Doğu San Jose'deki AYA Makerspace'de bir kombucha deri etkinliği yapabilirler. Tüm bu atölye çalışmaları, etkinliklerini iyileştirmelerine ve kit sistemlerinin tasarımı ve görünüm ve hislerini bildirmelerine yardımcı olacak.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis