MAKER NASIL OLUNUR?

 

Make; yapmak, üreten, geliştiren, yapan kişiler ise maker’dır

Yemek yapmaktan model uçak yapmaya, elektronik devreler ve motorlar aracılığıyla yapılan bir model araçtan 3 boyutlu yazıcılar ile basılan ve üretilen her ürün, süs eşyası, takı, oyuncak aslında Maker hareketi kapsamında, Maker ruhu ile yapılmış kabul edilebilir. 

Maker hareketi, teknoloji ile “kendin yap” kültürünün birleşmesinden oluşan, dünyada hızla yayılan bir akımdır. Kendin  yap sisteminin teknolojik hali…

Çocuğumuzun maker olduğunu nasıl anlarsınız?

Üretimi teşvik eden her hareket bunun bir parçası. Şu anda teknolojik kısmı daha ön planda. Çünkü eskiden beri aslında yemek yapabiliyorduk ama mesela cep telefonu yapamıyorduk. Artık insanlar yemek yapar gibi interneti kullanarak cep telefonu bile yapabiliyorlar. Çocuklarımız da bu üretim özgüveni ve bilgisine sahip olduğu anda zaten birer “maker çocuk” oluyorlar. Oyuncaklarını tamir eden, yapan, bilgisayarla oyun dışında kodlama ya da donanım olarak ilgili olan cocuklar bu harekete daha yatkın.

Kendi kendine yap

Maker hareketinin bir yaşı yok, küçük yaşlardan itibaren bir şey üretmeye başlıyorlar. Anasınıfından itibaren çocuklar maker olarak yetiştiriliyorlar. Yeni nesil üretim için çabalayan, bir şey yok demeden kendileri yaratan çocuklar. İletişim ortamı her şey demek. İnternette en çok izlenen videolar “do it yourself” yani kendi kendine yap videoları. Bu yalnızca eklektronik olarak değil, kes - yapış etkinlikleriyle de anaokulunda başlıyor. Çocuk henüz anaokulundayken kartonları kesip uçak yapıyor, bir süre sonra o çocuk o kartondan uçağa motor takıyor.

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis