Eğitimde Teknolojinin Önemi

Eğitimde Teknolojinin Önemi


Teknolojinin okullarda öğrenmenin kilit bir yönü olmasının sayısız nedeni var. İster beğenelim ister beğenmeyelim, teknoloji her yerdedir; öğrencilerimizin orta öğretim sonrası eğitimde ve iş dünyasında hayatta kalabilmeleri için teknolojiyi bilmeleri gerekir.

Daraltmak için, teknolojideki eğitimin önemine ilişkin 10 neden bulduk.

1. Öğrenciler için;
Öğrenciler sürekli sınıf dışında teknoloji ile meşguller. Çocuklar etkileşimli olmayı seviyor ve teknoloji ile öğrenmek artık yaşam tarzlarının bir parçası haline geldi.

2. Öğretmenler için;
Teknoloji hareketi ortaöğretim sonrası eğitimde ve diğer profesyonel mesleklerde uygulanmıştır. Yeni öğretmenler için, teknolojinin öğrenme ortamı için bir gereklilik olduğu düşünülmektedir. Çünkü esnek öğrenme ortamları sağlamaktadır.

3. Çocuklar dijital yerliler!
Çocuklar teknolojiyi çoğu yetişkinden daha iyi tanıyor. Öğrenmenin en kolay yolu haline geldi, çünkü yaşamlarının ayrılmaz bir parçası. Sınıfta teknoloji ile uğraşmak, yalnızca daha iyi öğrenmelerine yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda çoklu görev becerileri de edindi. Bu çağda, onlarsız nasıl öğrenileceğini çok az biliyorlar. Bu bilgi önemlidir, çünkü onlar olmadan gerçek dünyada geride kalırlar.

4. Çocuklar kendi hızlarında öğrenebilirler.
Yılların tecrübesiyle çocukların kendi hızlarında öğrendiklerini biliyoruz, ancak bazen geleneksel sınıf bunu zorlaştırıyor. Teknolojinin eğitime entegrasyonu ile çocuklar dersleri ve kavramları yavaşlatma ve geri dönme kabiliyetine sahiptir ve daha gelişmiş çocuklar devam edebilir. Aynı zamanda, öğretmenleri çocuklara bire bir seviyede yardım etmeleri için serbest bırakır.

  • Öğrenme farklılığı olan öğrencilerime hangi yöntemi uygulamalıyım?
  • Sayısal bir derste hangi eğitim teknolojisinden faydalanmalıyım?
  • Kısa süre zarfında sınıfta teknoloji kullanımı ile nasıl etkileşim yakalayabilirim?
  • Öğrencilerin dikkatini toplamak için kullanabileceğim eğitim teknolojisi aracı ne olabilir? Şeklinde soru satırları zihinlerde beliriyor…

5. Teknoloji ile sınırlama yoktur.
Kitap dışındaki diğer bilgilere erişebilmek, öğrencilere bir kavram öğrenme konusunda birçok farklı yol sunar. Öğretmenler, öğrencilerine kendilerini meşgul etmelerini öğretmek için yaratıcı yollar bulabilirler. Teknoloji öğrenme ortamını değiştirdi, böylece öğrenme daha uygulamalı hale geldi. Ülke genelindeki okullar gelir bakımından çeşitlilik gösterir ve çoğu zaman çocuklar her zaman ihtiyaç duydukları kaynakları alamazlar. Teknolojilerin okullarda uygulanması bu açığı kapatmaya yardımcı olmaktadır.

6. Teknoloji, öğretmenler ve öğrenciler arasındaki ilişkileri geliştirme yeteneğine sahiptir.
Öğretmenler teknolojiyi konu alanlarına etkili bir şekilde entegre ettiklerinde, öğretmenler danışman, içerik uzmanı ve koç rolleri haline gelir. Teknoloji, öğretmeyi ve öğrenmeyi daha anlamlı ve eğlenceli hale getirmeye yardımcı olur. Öğrenciler ayrıca teknolojik uygulamalarla kendi sınıf arkadaşlarıyla işbirliği yapabilirler.

7. Testler çevrimiçi oldu!
Okulların üzerinde kontrol sahibi olmadığı, ancak buna uyması gereken bir protokol çevrimiçi sınavdır. Çevrimiçi test yapmak geleceğin yoludur, ancak birçok avantajı var. Öğrencilerin performanslarını değerlendirmek teknoloji ile anında yapılabilir. Test puanlarını gerçek zamanlı olarak görmenin ötesinde, öğretmenler öğrencilerin konuyu kavramalarını daha iyi izleyebilir ve anlayabilirler.

8. Kaynaklar;
 Bilgisayarlar, tabletler ve diğer teknoloji türleri, kitapta bulunmayan öğretmen için çoklu kaynaklar getirir. Öğrencileri sadece heyecan verici yeni özellikler ve uygulamalar ile meşgul tutmakla kalmaz, aynı zamanda öğrencilere materyal öğretmenin başka yolları da vardır. Her çocuk farklı şekilde öğrenir ve teknoloji bu boşlukta da yardımcı olur.

9.Teknoloji çocukları meşgul eder.
Bu neslin öğrencileri teknolojik öğrenenler olarak kabul edilir. Daha etkileşimli olmayı en iyi şekilde öğrenirler ve teknoloji bunu yapmalarına yardımcı olur. Çocuklar genellikle görevde veya ilgi alanında kalmakta zorlanırlar ve öğretmene yardımcı olacak kaynaklarla daha iyi odaklanabilir ve daha hızlı öğrenebilirler.

10. İlköğretim ve ortaöğretim dışında başarılı olmak için teknoloji gereklidir.
Bugünlerde teknoloji, temel bilgisayar becerilerini öğrenmekten daha fazlasını ifade ediyor. Teknoloji bugün kendisini hayatımızın her yönünün bir parçası haline getirdi ve bunu anlayan öğrenciler iş dünyasında başarılı olanlardır.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis